O autorovi

Ahoj, návštěvníku!

Jmenuju se Pavel Hák a na konci sezóny 2018 mám v jachtařské knížce záznam 5 521 námořních mil, z toho 3.155 jako skipper.

K jachtingu jsem se dostal poměrně pozdě. Nikdy jsem nedrandil s Optimistem po Orlíku či Priglu, Arthur Ransome se mi ve své době úplně vyhnul. Svět plachetnic jsem poznal až jako dospělý a v mořské verzi. Byla to ovšem láska na první pohled. Když jsem se vracel ze své první plavby po jižní Dalmácii, věděl jsem, že můj život právě nabral nový směr.

Absolvoval jsem kurz a složil zkoušky na průkaz MD ČR třídy C. Potom jsem vyrazil ještě několikrát na moře s různými kapitány, abych pak na jaře 2014 poprvé vyplul coby skipper.

Abych se nějak zabavil mezi sezónami a abych narovnal trochu nelogický stav, kdy jsem mohl vést loď na otevřeném moři, ale ne třeba na Lipně, složil jsem ještě zkoušky u plavební správy a získal vnitrozemský průkaz VMP.

První léta jsem se plavil v Chorvatsku, které jsem dobře znal už jako suchozemec a na lodi objevil jeho nový a úžasný rozměr. V posledních sezónách jsem se začal rozkoukávat i dále a navštívil Balt, Severní moře, portugalské pobřeží Atlantiku, Sarónský záliv a Jónské moře. Zatím jsem se plavil ve vodách devíti států. A tím mé ambice rozhodně nekončí, chci navštívit další moře, ostrovy a přístavy.

Na mé dosavadní cestě mě vedlo několik skipperů, kterým patří můj dík.  Jsou to zejména:

  • Tomáš „Loony“ Jakoubek, který mě vzal poprvé na moře a pomáhal mi s prvními krůčky po lodní palubě
  • Zbyněk Vaculka, který mě provedl teoretickým kurzem a připravil mě skvěle na zkoušky průkazu C
  • Lea Princová, která mě vedla na praktickém kurzu a vtloukla do mě základy vedení lodě
  • Pavel Nesejt, který mi předal spoustu zkušeností z praxe a dozoroval mě coby kapitána v zácviku
  • Pavel Kocfelda, který mě během velmi příjemného a poutavého kurzu připravil na zkoušky VMP
  • Pavel Janeček, který mě učil nejen ovládat katamarán
  • Tomáš Kůdela, který mě vzal na mou první přeplavbu a naučil mě hodně o samostatné delší plavbě
  • a další: Záboj Hrázský, Honza Hanzl…

Díky za všechno!

V současné době se snažím trávit na moři tolik času, kolik mi práce dovolí. Rád beru na loď své kamarády a sleduju, jak i oni propadají kouzlu mořeplavby. Rád poznávám i nové lidi a jsem pro každou špatnost, takže máš-li třeba nějaký nápad ohledně nějakého zajímavého podniku, neváhej mě kontaktovat. Stejně tak, pokud máš cokoli na srdci (komentář, připomínku, radu, žádost o radu).

Přeju dobrý vítr a alespoň stopu vody pod kýlem!

Meditace

Pavel „PaulMan“ Hák, prosinec 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *