O autorovi

Ahoj, návštěvníku!

Jmenuju se Pavel Hák a na konci sezóny 2022 mám v jachtařské knížce záznam 8 400 námořních mil.

Co a proč dělám

Jak lze z jakéhokoli setkání se mnou celkem jednoduše poznat, jsem nadšený námořní jachtař. Amatér, slušelo by se dodat, minimálně v současné době pro mě jachting představuje „jen“ náročný koníček.

K jachtingu jsem se dostal poměrně pozdě, až ve svých třiceti letech, ale o to víc mě chytl za srdce. Když jsem se tehdy vracel ze své první plavby po jižní Dalmácii, věděl jsem, že můj život právě nabral nový směr. A ani po letech to nevypadá, že by mě tahle vášeň nějak opouštěla. Po prvních sezónách strávených na Jadranu jsem se trochu rozkoukal a vyrazil i do dalších moří. Moc rád poznávám nová místa a stejně tak rád se vracím, což je samozřejmě s každou další sezónou komplikovanější, protože čas, který si můžu dovolit strávit na palubě, je omezený.

Své plavby a další jachtařské aktivity podnikám pod „značkou“ Za vlnou vlna, která vznikla primárně pro to, abych měl jak oslovovat kamarády – jachtaře a neobtěžovat pořád s těma loděma ostatní ve svém okolí. Více o tom, jak vznikal tenhle web, je v příslušném článku.

Navštívená místa

Jako skoro každý Čech jsem začínal v Chorvatsku, kam se zatím vždy aspoň na jednu plavbu ročně vracím. Postupně jsem poznal další moře. Při první plavbě na Baltu jsme to vzali z německé Rujány na dánský ostrov Bornholm a na jih švédské pevniny. Na severu se mi vůbec líbí, navštívil jsem tam v dalších letech znovu Německo, Dánsko a Švédsko, dále pak Norsko, Estonsko a Finsko. Na jihu potom Sarónský záliv a Jónské moře v Řecku, kraj Atlantiku kolem Portugalska a Ligurské a Tyrhénské moře na západ od Itálie. A last but not least, chladné, ale nádherné scenérie Skotska.

Průkazy a oprávnění

Jako první jsem složil zkoušky na průkaz MDČR třídy C, se kterým jsem strávil většinu dosavadních plaveb. O pár let později jsem pak povýšil na třídu B.

Jelikož se mi moc nelíbilo, že můžu plachtit na otevřeném moři, ale ne třeba na Orlíku, udělal jsem si i vnitrozemský průkaz VMP.

Své zatím poslední zkoušky jsem skládal ve Skotsku, odkud jsem si domů odvezl průkazku RYA Coastal Skipper.

Kapitáni

Za těch pár let, co jachtařím, jsem potkal, na souši i na palubě, pěknou řádku skipperů, od kterých jsem se toho spoustu naučil a učím se dál:

Tomáš „Loony“ Jakoubek, který mě vzal poprvé na moře a vedl mé úplně první krůčky. Zbyněk VaculkaLea Princová, kteří mě provedli teorií a praxí na průkaz C. Pavel Nesejt, budiž mu země lehká, který mě připravil na vlastní vedení lodě a se kterým jsme se poprvé podívali i mimo Jadran. Pavel Kocfelda, který mě připravoval na zkoušky VMP. Tomáš Kůdela, který mě vzal na mou první přeplavbu s vícedenními úseky. Aleš Kafka, jachtařský instruktor od boha, který mě dozoroval na RYA zkouškách, a Danny Drahoš, u kterého jsem si dělal VHF. Jirka Zindulka, Pavel Burkert, Daniel Vodička, Vojtěch SládečekKateřina Staňková, jejichž přednášky a kurzy nikdy nebyly ztráta času. Igor Piňos, který mě připravoval na zkoušky na průkaz B. Pavel Janeček, který mě učil ovládat katamarán. Záboj Hrázský, u kterého jsem si mohl osahat jednu rozhodně necharterovou loď. Honza Hanzl, který vždycky sebere zajímavou partu a vymyslí třeba plavbu do Helsinek. A další.

Díky za všechno!

Kontakt

V současné době jezdím na moře hlavně se svými kamarády. Rád ale poznávám nové lidi. Pokud třeba sháníš kapitána, chceš se na něco zeptat nebo třeba jenom skočit na pivo a popovídat si o námořním jachtingu, neváhej mě kontaktovat. Kromě tohoto webu funguje Za vlnou vlna i na Twitteru (a trochu i na Facebooku, kde je ale spravování stránky dneska tak nepříjemná věc, že na něj spíš kašlu), rád si popovídám i tam.

Ahoj!

Přeju dobrý vítr a aspoň stopu vody pod kýlem!

Pavel Hák, prosinec 2022

2 Responses

 1. Jiří Řezníček 26. 4. 2024 / 11:30

  Zdravím, potřebuji přeplavit svůj katamarán Bali Catspace z Chorvatska ze Splitu do La Spezia v Itálii v září 2024. Dostal jsem doporučení na Pavla Janečka, ale nemám kontakt. Nemohl bys nás nějak propojit. Mail na mě je reznicek.private@seznam.cz a tel.: 603 885 182
  Dík
  Jiří Řezníček

  • Pavel 10. 5. 2024 / 17:59

   Poslal jsem mail.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *