PSW 2014 – Úvod

Bylo nás víc, nebáli jsme se bouřek nic.


Třetí ročník Pája Sailing Week (PSW) se uskutečnil v půlce června 2014. Organizátorovi a duchovnímu otci akce Pavlu Nesejtovi se plnila jeho vize s množením účasti: zatímco v roce 2012 vyplul s jedinou lodí, o rok později už to byly dvě a tentokrát jsme se měli plavit v malé flotile celkem pěti lodí, což už kladlo jisté nároky na organizaci. Na velké doplavné na sklonku třináctého roku jsme určili termín. Za oblast plavby byla zvolena jižní Dalmácie, kde jsem zažil své jachtařské poprvé. Ohledně trasy nevládla mezi kapitány shoda; nakonec bylo rozhodnuto spojit se (lodě měly vyplouvat ze dvou různých marín oddělených ostrovem Čiovo), proplout Splitskými vraty na jih a pak pokračovat dle podmínek a situace na místě.

Při procházení nabídky lodí jsem zpozorněl, když jsem narazil na CAPOEIRU, Jeanneau Sun Odyssey 379, na které jsem se předchozího podzimu plavil právě pod Pavlem coby první důstojník a kapitán v zácviku. Dost jsme si tenkrát s touhle kocábkou rozuměli a vidina znovushledání se mi líbila, takže jsem se o ni obratem přihlásil.

Zbytek naší flotily tvořily vlajková loď výpravy HELIOS (Hanse 445) pod vedením Pavla Nesejta a sesterské lodi CAPOEIRY: LAMBADA pod vedením Petra Zdráhala a SALSA pod Honzou Kabelkou. S pátou lodí pod vedením Miloně Votočka to nakonec bylo úplně jinak a vlastně vůbec netuším, co byla zač a jak se jmenovala.

Sestavování posádky provázely tentokrát trochu komplikace; předchozí dvě výpravy vyčerpaly mé zásoby plavčíků. Nakonec jsme ale byli více než týden před vyplutím kompletní: CAPOEIRU kromě mě zabydleli Honza a Honza, kteří už se mnou na moři byli, a prvoplavci MiK, Michal a Miloš.

CAPOEIRA a její posádka.

CAPOEIRA a její posádka.

Všechny tři Sun Odysseyky startovaly z Mariny Baotić v chorvatském Segetu, kousíček od Trogiru. Druhé dvě lodi pak z Mariny Kaštela. Čekal jsem slunečné jadranské červnové počasí a trochu se po dvou předchozích, z hlediska větru slabých plavbách bál, jestli nám vůbec něco foukne. Neptun už na mě ovšem čekal, aby mi srozumitelnou formou ukázal, že na moři musí člověk čekat cokoli a nespoléhat na dlouhodobé průměry.

Naše posádka ale čelila všem výzvám statečně a po týdnu a uplutí 188 námořních mil byla CAPOEIRA v pořádku zpátky v Segetu.

Záznam plavby naší lodi, promítnutý do Google Maps:

Naše trasa PSW 2014

Naše trasa PSW 2014

V následujících kapitolách následuje záznam cesty po jednotlivých dnech:

Fotogalerie z výpravy na Facebooku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *