Chorvatské přístavy za všechny prachy

Chystáte se v létě na Jadran? Chcete kotvit v přístavech? Připravte si pár Kun navíc.


Poprvé jsem to zaznamenal při letošní dubnové výpravě. Přistáli jsme v Komiže, městečku na západě Visu. Silné jugo a nepříjemné podmínky na moři nás tam „zamkly“ a zdržely naši plánovanou cestu k ostrovu Jabuka o den. Když jsem se šel se správou přístavu vyrovnat a zjistil, že za dvě noci s jedenáctimetrovou lodí zaplatím 900,- Kuna, notně se mi protočily panenky.

Nedalo mi to a začal jsem se správce přístavu ptát, proč tady jedna noc vyjde zhruba stejně jako v jedné z ACI marín, symbolů chorvatské jachtařské drahoty. Chorvat mi přátelsky vysvětlil, že cena sestává ze dvou položek: kromě samotného stání v přístavu (330,- Kn) se platí ještě poplatek za uslugu, využití vody, elektřiny a WC (120,- Kn).  A těch třistatřicet je teda vlastně za mooringové lano, tak? V zásadě ano, přitakal ten dobrý muž.

Neměl jsem z toho radost. Ne že bych už dříve nenarazil na zvláštní zpoplatnění elektřiny a vody; na některých místech je vody nedostatek a za její příděl se platí zvlášť, třeba v maríně Veli Rat. Ale jednak se na tyhle zvláštnosti obvykle upozorňuje předem, jednak bývá cena samotného stání nižší.

Nakonec jsem to v tom dubnu vzal jako nepříjemnou zvláštnost platící jen pro Komižu. V dalších přístavech (Stomorská na Šoltě a Jelsa na Hvaru) jsme na tohle zvláštní zpoplatnění nenarazili. Pak ale přišla červnová plavba. V rámci PSW jsme přistáli v Sali na Dugim Otoku. Cena za jednu noc? 490,- Kuna. Opět dvě položky: 350,- Kn stání v přístavu, 140,- Kn usluga.
Oproti Komiže jsem v Sali kotvil minimálně popáté a jsem si jistý, že ještě loni na podzim tady tahle extra položka nebyla.

Kde se vzal tenhle nový poplatek, netuším. Legální nejspíš je, od správy přístavu jsem dostal příslušné računy s popisky, co za kolik. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, podle jakého klíče se vybírá a ve kterých přístavech je na něj možné narazit. Když tedy budete zaplouvat do nějakého městského přístavu, asi jediná možnost je zeptat se asistenta bezprostředně po přistání na cenové poměry. Je ale pravděpodobné, že se vám stejně nebude chtít zase zvednout kotvy a zmizet, když se vám sdělená částka nebude líbit. Ze strany Chorvatů to pokládám za poněkud nesportovní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *