Rachtění 2014 – Úvod

„Nic dobrýho z toho nekouká, když do plachet nám vítr nefouká“ – Traband


Rachtění je akce pořádaná skipperem Tomášem „Loony“ Jakoubkem tuším někdy od roku 2006. Toto měl být třetí ročník s mou účastí a první, kde už nepopluju coby člen Loonyho posádky; když jsme akci plánovali, rozhodli jsme se nakonec, že pojedeme na dvou lodích. Zatímco Rachtění 2013 se odehrávalo v nejjižnější části Chorvatska kolem Dubrovníku, tentokrát jsme plánovali navštívit opačný konec, Istrii.
V agentuře SailingEurope pro nás našli dvě lodě typu Elan 384 Impression: na Loonyho tak čekala ALHAMBRA a na mě AURORA. Po Elankách jsem už dlouho pokukoval (a těm z řady Impression záviděl „vypukliny“, sedátka v zadním koši) a těšil jsem se, že na jedné konečně vypluju.

Posádky obou lodí tvořilo celkem 14 lidí (Loony nabírá loď vždy na plnou kapacitu, tedy včetně salónku, já se držím praxe obsazovat jen kajuty. Tedy 8+6), namíchaných hlavně z Liberce a Prahy, takže třeba už jen domluvit sraz byla docela výzva.
Na AUROŘE jsme se plavili Michal a Honza, kteří se mnou byli mj. předtím na PSW, moje sestra Lenka, prvoplavci Dita a Jenda, a já.

Posádky obou lodí Rachtění 2014.

Posádky obou lodí Rachtění 2014.

Startovat jsme měli v maríně Mali Lošinj na ostrově Lošinj. Plán cesty byl celkem vágní, něco ve smyslu doplout na Istrii a zase zpátky. Září je na Jadranu vždy nevyzpytatelné, ale optimisticky jsme doufali v ještě nějaký příděl slunce, teplou mořskou vodu a hlavně použitelný vítr. Ta poslední naděje byla ovšem marná jako nihilistova existence – minimálně naši posádku (lidi z ALHAMBRY mají tendence tvrdit jiné věci, ale my jim to stejně nevěříme) čekal nejnevětrnější týden mé dosavadní kariéry, nepřekonaný ani v následující sezóně.

Narozdíl od posádky z na úvod citované písně jsme se ovšem z nedostatku větru nezbláznili a po uplutí 160 námořních mil se v pořádku vrátili na Lošinj.

Záznam naší plavby, promítnutý do Google maps:

AURORA a její trasa.

AURORA a její trasa.

K obvyklému záznamu cesty po jednotlivých dnech mám tentokrát jednu poznámku: jednak bylo Rachtění 2014 na události poměrně chudé, jednak jsem v dokumentaci plaveb hrozivě pozadu. Dovolím si proto tuto plavbu popsat stručněji než jak jsem činil dosud:

Fotogalerie na Facebooku.

1 Response

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *