Sezóna 2020

Tentokrát to bude dost krátké ohlédnutí.


Na začátku roku jsem měl sezónu 2020 nalinkovanou poměrně přesně. Letos jsem si nenechával prostor pro náhodně se vyskytnuvší příležitost, všechny „sloty“ jsem měl naplánované: rozplachtit se v dubnu na Jadranu na své milé CAPOEIŘE, v květnu se pak vrátit do Skotska a absolvovat s Go West plavbu na Vnější Hebridy a St. Kildu. Na začátku léta jsme s mou drahou čekali narození potomka, což znamenalo stáhnout se na nějakou dobu z rajzování po mořích. Až v druhé půlce září měl nastat zlatý hřeb sezóny: dvoutýdenní plavba po Baltu, z Německa přes Švédsko do Dánska a zpět. Měl jsem objednané lodě, takřka hotové posádky, nevypadalo to na žádné zásadní komplikace.

Kombinace parazitů Covid-19 a Bureš-25085 tenhle plán naprosto rozmetala. Z jarních plaveb nebylo nic. V létě se sezóna opožděně a opatrně rozjížděla, ale tady jsem byl (plánovaně) ze hry. A jak se blížila naše tak dlouho připravovaná baltská plavba, naskočilo Česko na režim Best in Covid a evropské státy před námi začaly zavírat hranice. Jen několik dnů před vyplutím jsem tak narychlo domlouval přesun naší baltské lodě na příští rok a náhradní charter na Jadranu. Výsledkem byla jediná plavba této sezóny, Hook Sailing ’20 Podzim; dva týdny na palubě a 373 mil do jachtařské knížky. A díky Neptunovi aspoň za to.

Ani mimo plavby to letos nebylo úplně našlapané. Začátkem roku jsme s přáteli kvůli časové zaneprázdněnosti zrušili návštěvu Boot Düsseldorf, což byla možná chyba, kdo ví, jestli a v jaké formě budou další ročníky. Na začátku března jsme ještě stihli alespoň tradiční návštěvu Boot Tulln, pak už spadla klec a hraniční závory. I kurzy se všelijak rušily. Zvládl jsem absolvovat aspoň letní kurz přístavních manévrů na Vltavě, takže jsem pak v září nemusel vyplouvat ze Splitu s tím, že jsem rok nedržel kormidlo v ruce. A tradiční doplavné? Škoda mluvit. Jediná „útěcha“ pro mnohé mé kamarády je, že tenhle rok na žádné plavbě nebyli a tedy není co doplavit.

Plachtili jsme před covidem, budeme i po něm

Zůstávám optimistou. 2020 byla sice nejhorší sezóna za dobu, co se téhle legraci s plachtami věnuju, ale já věřím, že příští rok bude jiný a lepší, jako jistá arizonská umělkyně. Plány? Částečně jsou dané přesunutými pla(v|t)bami z letoška, plus mám nějaké další představy, co bych v roce 2021 rád podnikl. Uvidíme, jak se to celé vyvine.

Neptun s námi!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *