Babyhook Sailing – Úvod

Přišel čas vzít na palubu i novou generaci.


Rok 2020 nepřinesl jen samé zlé věci. Akorát v pauze mezi dvěma vlnami pandemie se nám narodil syn. A syn námořníka se pochopitelně musí taky podívat na moře. A čím dřív začne, tím přirozenější prostředí pro něj loď bude. Kamarád a kolega jachtař Tomáš Kůdela vzal syna na palubu už v šesti týdnech; já byl o něco konzervativnější a rozhodl se počkat rok.

Když si zvolíte plavbu s miminem, musíte mu přizpůsobit všechno. Počínaje lokací. Zvolil jsem Chorvatsko, konkrétně severní Dalmácii, oblast mezi Zadarem a Biogradem s přilehlými ostrovy, což je zřejmě nejbezpečnější a nejjednodušší jachtařský revír co znám. Jako termín jsem zvolil červen, kdy už se uklidnily jarní větry a moře přece jenom ještě není tak přeplněné jako o letních prázdninách. Zároveň jsem počítal s tím, že v té době už budou cestovatelské restrikce kvůli covidu minimální až žádné.

Ve výběru lodě jsem se omezil na Zadar a Sukošan, které jsou v dosahu zadarského letiště – poprvé jsem měl do Chorvatska letět, z té tisícovky kilometrů v autě by se junior zvencnul. Nakonec jsem zvolil Elan 444 Impression MILI MILI ze Zadaru. Líbil se mi její hluboký a prostorný kokpit, ve kterém po zasunutí stolku do paluby vznikne bezpečný výběh.

Co se posádky týče, domluvil jsem se s kamarády LuckouMartinem, kteří mají zkušenosti jak s plavbou na plachetnici tak s péčí o drobotinu. Ti dva a jejich synové Matěj, ŠimonDavid tvořili jeden klan na palubě MILI MILI, moje žena Maruška, náš syn Alex a já klan druhý.

Osazenstvo první rodinné plavby pod vlajkou Zavlnou

I plán plavby odpovídal okolnostem. Chtěl jsem se víceméně jenom ťukat po okolí, v oblasti pevnina, Pašman – Ugljan, Dugi Otok. Všechno pěkně v klídku, žádné divočiny. Chtěl jsem, ať se z naší první rodinné plavby vrátíme všichni živi, zdrávi a bez traumat 🙂
Na tomto místě bych chtěl ještě poděkovat Petru Cibochovi, se kterým jsem konzultoval výběr dětské záchranné vesty a který mi pak vybraný model zvládl i v čase zpožděných dodávek expresně doručit.

A pak konečně nastal kýžený týden 12. – 19. června 2021, který jsme strávili na palubě naší Elanky. Neptun nám vyšel vstříc a nabídl slunné počasí, klidné moře a nijak dramatický odpolední maestrál. V těchhle nenáročných podmínkách jsme upluli 124 námořních mil, než jsme přirazili zpět k domovskému molu v zadarské maríně Tankerkomerc.

Trasa plavby exportovaná z navigace

Následuje obvyklá podrobnější reportáž:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *