Finský záliv – Úvod

Jak se nám plachtilo ve vyhřáté Skandinávii.


Rok 2018 se pomalu probouzel do jara, já se těšil na blížící se plavbu kolem Portugalska a s klukama už jsme ladili organizaci červnového PSW, když jsem si na Facebooku všiml výzvy k doplnění posádky pro plavbu Finským zálivem. Z Tallinnu do Helsinek a pak procourat kousek finského a estonského pobřeží? To znělo sakra zajímavě! A termínově to vycházelo akorát mezi dubnové Portugalsko a červnové Chorvatsko.

S kapitánem a šéfem výpravy Honzou Hanzlem z AZ Yacht jsme si dali rande stylově, na malé motorové lodi na Vltavě, se kterou zrovna pořádal kondiční jízdy. Během cesty od vyšehradského mostu ke Štvanici a zpátky jsme se trochu seznámili, popovídali si o jachtingu obecně i připravované plavbě konkrétně. Celé mi to dávalo smysl, obratem jsem se závazně přihlásil a začal se těšit.

Říkal jsem si, že celé tohle dobrodružství bude patrně ještě studenější než loňská přeplavba z Norska a zvažoval jsem pro tuhle příležitost i nákup nového oblečení, ale nakonec jsem si řekl, že když využiju v maximální míře to, co mám, bude to v pohodě.

Naše výprava nakonec čítala dvě lodě. Já byl v posádce Beneteau Cyclades 50.5 IDDA s Honzou coby kapitánem, druhá loď byla Hanse 400 HEIDI pod vedením Tomáše Mráčka. Na naší lodi nás bylo devět, kromě Honzy a mě ještě Vašek, Karel, Jarda, Luboš, David, Pavel a Jirka. Trochu jsem se takové velké skupiny bál, ale na té padesátce se to poskládá a vesměs to byla zajímavá a zábavná parta nadšených jachtařů. A mimochodem, asi vůbec poprvé jsem byl na lodi suverénně nejmladší 🙂

Pět devítin naší posádky. Bohužel, než jsme zorganizovali závěrečnou fotku, zdrhlo pár lidí na letiště

Finální trasa výpravy se proti původním plánům trochu lišila – nechali jsme si poradit a vynechali snahu stihnout finské i estonské pobřeží během jediného týdne. Vyhrálo Finsko a Tallinn nám nakonec posloužil jenom jako start/cíl a důvod, proč dvakrát přetraverzovat Finský záliv. Navštívili jsme tři finská města, jeden zajímavý ostrov, viděli spoustu severské krásy, důkladně se procvičili v úzké plavební dráze a nechali se šíleně dorasit finskými komáry. A jak to bylo s tím skandinávským chladem? Všeho do času 🙂 Po šťastném přistání v tallinské maríně Kalevi Jahtklubi jsme si mohli do jachtařských knížek zapsat 210 námořních mil.

Záznam z navigace je tentokrát kompletní díky Karlovi a jeho nepadavé verzi Navionicsu

Jednotlivé díly reportáže následují:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *