Skotský zevl – Úvod

O dlouho očekávané první plavbě ve Skotsku, která byla nakonec druhá.


O plavbě ve Skotsku jsem snil už v dobách, kdy jsem na Jadranu absolvoval své první výpravy a inkoust na mém MDČR C průkazu ještě nestihl ani zaschnout. Chvíli to vypadalo, že se tam vydáme v roce 2017 v podobné sestavě, v jaké jsme byli v předchozí sezóně na Baltu, ale to nakonec nedopadlo. Já mezitím objevoval nové jachtařské destinace od Norska po Řecko a od Portugalska po Finsko, ale Skotsko pořád zůstávalo schované kdesi za kamenem.
Až na podzim 2018 se naší posádce z Finského zálivu ozval Honza Hanzl s tím, že následující jaro chystá plavbu na západě Skotska a kdo se přidá. Přidal jsem se samo obratem a začal se těšit. Konečně se tam podívám!

Jak už pozorný čtenář ví, dopadlo to s mou první návštěvou Skotska nakonec trochu jinak a v kaledonských vodách jsem se ocitl už o měsíc dřív na své cestě za získáním průkazu RYA. Samozřejmě, čas, který můžu každou sezónu strávit na palubě, je omezený, a chvíli jsem přemýšlel, jestli jsem si to nakonec trochu nezvrtal – strávím tam dvě plavby po sobě a zavřu si tak možnost podívat se letos ještě někam jinam. A pak jsem tohle uvažování hodil za hlavu. Ještě jsem neplul v oblasti, kde by se mi vyloženě nelíbilo, námořník je prostě spokojený, když se může plavit; a užít si Skotsko po letech čekání dvojnásobně nejspíš nebude chyba 🙂

A tak jsem se prakticky přesně po měsíci ocitnul znovu v maríně Largs. Byli jsme docela velká skupinka; většina naší loňské posádky a další kolegové, se kterými jsem se teprve měl seznámit. Do dvou lodí bychom se tentokrát nevešli, vzali jsme si tři: Bavarii 46 CALICO MOON s Honzou jako kapitánem, dále Oceanis 411 AURORA (asi nejprďáčtější charterová loď, co jsem za dlouhou dobu viděl, trochu jsem ji klukům záviděl) a Bavarii 37 AVOCET.

Posádky všech tří lodí. Byl nás slušný zájezd.

V téhle sestavě jsme se pak na konci května plavili zálivem Firth of Clyde, přetáhli své tři lodě Crinanským kanálem, nakoukli na ostrovy Vnitřních Hebrid a pak se kolem poloostrova Kintyre vrátili zpět do Largs. Celkem 185 námořních mil do našich knížek.

Moje druhá plavba Skotskem na palubě CALICO MOON, zachycená navigací

A takhle to celé probíhalo:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *