PSW 2016 – Úvod

Bavárská, lehce šílená spanilá jízda.


První kontury dalšího ročníku Pája Sailing Week se začaly rýsovat už na sklonku patnáctého roku na tradiční doplavné v Hlinsku. Zakladatel Pavel Nesejt už byl opět ve formě a převzal zpět organizaci. Snil o tom, že vyplujeme na one design (tj. stejného typu a vybavení) lodích a při vhodných podmínkách si lehce zazávodíme. Experiment se zářijovým termínem byl označený jako neúspěch (zejména vzhledem k verbování posádek, které už tou dobou měly zpravidla vyčerpané dovolené) a podnik se měl vrátit na svůj tradiční začátek června. Vyplout jsme měli z maríny Hramina, kterou si Pavel z nějakého důvodu zvlášť oblíbil a která nabízí vlastní flotilu plachetnic; všechno jsou to Bavarie, což mě vzhledem k často slýchanému despektu na jejich adresu ze strany některých nejmenovaných celkem překvapilo 🙂

V následujících měsících podoba PSW krystalizovala. O své lodě se přihlásili čtyři kapitáni: kromě Pavla a mě ještě Petr Zdráhal a Honza Kabelka, obvyklá skvadra. (O Radkovi, který s námi loni absolvoval svou první kapitánskou, jsem od té doby neslyšel. Snad na jachting nezanevřel a brázdí vlny dál.) Pavel chtěl vyplout na posledních modelech Bavaria 46 Cruiser – a tady jsme mu jeho sen o one design výpravě museli trochu pokazit. Týdenní pronájem téhle funglovky přišel na nějakých 3.100,- Eur, což mi přišlo nepřiměřeně moc. Stejná šestačtyřicítka Cruiser osm let stará vyšla na mnohem přijatelnějších 2.400,- a navíc mám starý design Bavárek mnohem raději než ten aktuální s vysokým kolmým zrcadlem, kde se člověk nedostane na zádi k vodě bez spuštění masivní koupací plošiny. Dal jsem tedy v tomhle ohledu Pavlovi košem, jako druhý se přidal Honza, který počítal s menší posádkou a zvolil pro sebe sice taky novou, ale menší jednačtyřicítku.

Nějaké velké debaty kolem trasy se tentokrát nekonaly. Z Murteru vyrazíme jihovýchodně a pak se uvidí.

Posádka naší lodě (jejíž jméno jsem zatím neznal) se dávala dohromady postupně. K Honzovi, který se mnou vyplul už po x-té, přibyli HonzaHonza prvoplavci. Lodí už políbený Marek a prvoplavec Jirka. Pak se nám nábor nějak zasekl. Už jsme byli smíření s tím, že na šestačtyřicítce vyplujeme v šesti, ale na poslední chvíli se ještě přidala Lucie. Stejně jako loni jsme tedy nakonec vyplouvali s jedním neobsazeným místem.

Ač na to na téhle fotce možná nevypadáme, plavbu jsme přežili ve zdraví 🙂

V posledním týdnu před vyplutím jsem musel řešit situaci, kdy od zprostředkovatele lodi, brněnského LZ Yachtu, přišly protichůdné informace ohledně výše kauce za loď, bez uvedení možnosti, jak lze tuto zaplatit (některé charterovky se nespokojí s blokací na kartě a částku je třeba mít s sebou v hotovosti; s touhle jsme měli vyplout poprvé a její zvyky jsem neznal). Když jsem z Brna správnou odpověď prostě nedostal, nezbylo mi, než sám do Murteru zavolat. Tahle epizodka pro mě měla být takovým drobným upozorněním na to, jakou péči můžu ze strany zprostředkovatele čekat. O tom jsem se nakonec bohužel přesvědčil až příliš dobře.

Na moři jsme ovšem všechny starosti z hlavy vytřepali a užili si velice zdařilý týden, kdy jsme v Dalmácii řádili jako Černá ruka. Sluníčko (většinou) svítilo, na palubě byla pohoda a každé setkání lodí vedlo k večírku. Letní plavba, jak má být. Se 155 námořními mílemi na kontě jsme pak končili opět v marině Hramina na Murteru.

Záznam letošního PSW z pohledu naši lodi následuje. Ano, je dokreslený ručně. Proč, k tomu se dostanu v průběhu vyprávění.

(Místy načrtnutá) trasa naší jednotky v rámci PSW 2016.

Záznam cesty po jednotlivých dnech:

A spousta obrázků ve FB galerii.

1 Response

  1. mouseova 13. 4. 2017 / 04:34

    Tak Pavel uz dalsi plavbu neabsolvuje:-( Opustil nas 10.4. 2017…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *